Egészség és BOWEN
Írta dr. Détári Anikó
A betegségek kialakulásának fő oka a korábban már több ízben említett egyensúly felborulása. Ha extrém terhelés ér bennünket, akkor a stresszor, dönti el, hogy mi lesz a következmény (kórokozó, baleset stb.) A krónikus állapotoknál más a helyzet. Ebben az esetben már évekkel korábban működésbe lépett a mechanizmus, az éppen aktuális stresszor már csak hab a tortán. Fontos az alapos helyzetfelmérés, kikérdezés.
Az esetek többségében a szélsőségek okozzák a problémát. Esetenként elhanyagoljuk a dolgokat, máskor meg túlzásba visszük. Ugyanez vonatkozik az egészségünkhöz kapcsolódó tényezőkre. Számos tényező közül én itt most a táplálkozást, a mozgást, az elektroszmogot, az alacsony folyadékbevitelt, és a nem kielégítő pihenést, éjszakai alvást emelném ki.
Korunk egyik legsarkalatosabb témája és szinte nincs olyan ember, akinek ne lennének a helytelen táplálkozással összefüggő problémái. Túlzott és alacsony tápanyagbevitelt egyaránt tudunk produkálni. Egyre több a táplálkozással összefüggő egészségügyi probléma, mint például az anyagcsere betegségek, emésztőrendszeri betegségek, reumatikus betegségek, krónikus betegségek, de egyes tudósok az idegrendszerrel kapcsolatos betegségeket is a nem megfelelő táplálkozáshoz kapcsolják. A problémák okaként a táplálékaink minőségének romlását és a mi megváltozott igényeinket is megjelölik. Egy élelmiszer akkor nevezhető értékesnek, ha megtartja az élő anyagra jellemző komplexitását, optimális arányban tartalmazza a szervezetünk számára fontos építőanyagokat és a legkisebb mértékben tartalmaz toxinokat. Amerikai kutatók megállapították talajban termesztett 43 fajta zöldségre és gyümölcsre vonatkozóan, hogy az elmúlt fél évszázadban 5-40% közötti csökkenés tapasztalható a fehérje-, a kalcium-, a foszfor-, a vas-, a B2vitamin-, és a C-vitamin tartalom tekintetében.
Természetesen ez nem csak a növényekre, hanem az állati termékekre is vonatkozik, hiszen a megnövekedett élelmiszeripari igényeket nem lehet csak falusi állattartással kielégíteni.
A másik aspektus az élelmiszerek feldolgozottsága. Az urbanizáció és a hozzá kapcsolódó kereskedelem extrém növekedésével fontossá vált az élelmiszerek megfelelő állapotú szállíthatósága, ami azok feldolgozhatóságát és tartósítását vonja maga után. Ezzel arányosan csökken biológiai értékük is, túl azon, hogy számos adalékanyag, tartósítószer is bekerül a rendszerbe. A lecsökkent tápanyagtartalmat, vitamintartalmat pedig táplálékkiegészítőkkel és multivitaminokkal próbáljuk kompenzálni. Akár ördögi körnek is nevezhetnénk, mert egyre kevesebb ember tudja és nem is vállalja a háztáji gazdálkodást, másrészről nincs annyi ökogazda, aki minden igényt ki tudna szolgálni.
Ahogy az életünk felgyorsult, szép lassan eltávolodtunk a természettől és a természetestől. Ez megjelenik a táplálkozásunkban, a hozzá fűződő viszonyunkban is. Az emberek nagy többsége szélsőségekbe esik és valahogy nem lel rá a középútra. Persze nem lehet mindig nagyanyáinkra hivatkozni, mert ma teljesen más világ van, de az biztos, hogy mindennek megadták a módját, így figyeltek a táplálkozásukra is ésszerű keretek között.
A táplálkozási szokások kultúrától, földrajzi elhelyezkedéstől, vallási hovatartozástól függően más és más. Ezek a szokások a globalizáció által keverednek is. Fontossá vált a tudatos táplálkozás kialakítása, hisz ma már minden elérhető, csak jól kell tudnunk választani belőlük. A mai európai táplálkozás másik fő problémáját főként az adja, hogy a mértékek torzultak el. Sokkal több kalóriát, zsírt, fehérjét, szénhidrátot, viszont alacsony mennyiségű rostot, vitamint és ásványi anyagot viszünk be a szervezetbe. Mind emellett az ülő, stresszes életmódunk is beleszól a történetbe.
Mindig van valami trendi étrend a piacon és a köztudatban is. Ezeket az emberek mindenféle előzetes felmérés nélkül bevezetik a mindennapjaikba, bár bizonyos aspektusuk egyáltalán nem az ő alkatuknak megfelelő. Ebből szoktak kialakulni mindenféle egészségügyi problémák.
A diéta, egy étrend, amely a beteg emberek kezelésére, állapotuk rosszabbodásának megelőzésére ajánlott szisztémás rendszer. Így külön kell választanunk az egészséges táplálkozástól, mert nem mindenkinek javasolt és inkább kúraként kell alkalmazni a gyógyulás időszakában, speciális előírások mellett.
A különböző étrendek, ezen alkotók arányát más-más %-ban adják meg. A régiek mellett számos étrend alakult ki az évek során: Vega és Vegán étrend, Atkins-diéta, Hay-féle szétválasztó étrend, Gerson-diéta, Paleolit táplálkozás, Ketogén étrend stb.
A víz tekintetében nincs probléma a túlzott bevitellel, mert szinte minden ember kevés folyadékot iszik. Csakhogy lássuk mennyire függünk tőle, – az orvostudomány mai állása szerint az ember két-három napnál tovább nem élheti túl a vízhiányt. Ismert tény, hogy az újszülöttek kb. 75-80%-át a felnőttek testének kb. 60-70%-a víz képezi. Az emberi szervezetben jelen lévő víz nem egységes tömegként van jelen, hanem ún. vízterekben oszlik meg. A szerveket, szöveteket tekintve sem egységes a víz szervezeten belüli eloszlása. Kiemelkedően magas, 90 % fölötti víztartalommal jellemezhető a gerincvelő, az agy és a szem, de számos más szerv és szövet is 70 % fölötti víztartalommal rendelkezik. A nemek tekintetében is vannak eltérések a férfiak javára. A kor előrehaladtával a szervezet víztartalma fokozatosan csökken.
Mivel a bemenő és a kimenő folyamatok bennünk is működnek, ezért nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás. Azonban az emberek többsége könnyelműen veszi ezt a tényt. Az emberi szervezet naponta átlagosan majdnem 2,5 liter vizet veszít, amit a bőr izzadásával, párolgással, kilélegzett levegővel, széklettel, vizelettel engedünk el. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság ajánlása alapján mérsékelt aktivitás és külső hőmérséklet mellett a felnőtt nők folyadékszükséglete 2 liter/nap, a felnőtt férfiaké pedig 2,5 liter/nap. Ez a mennyiség magában foglalja az összes italból és ételből bevitt vízmennyiséget. Más szakirodalmak szerint minden 10. kilogrammra fél liter folyadékot kell számolni. Természetesen a nyári időszakban és komolyabb fizikai igénybevétel esetén ezt a dózist emelnünk kell.
– Szomjúság
– Türelmetlenség
– Emelkedő pulzusszám
– Émelygés
– Szédülés, fejfájás
– Magas vérsűrűség
– Izomgörcsök
– Érzéketlen, ráncos bőr
Mozgás nélkül nincs élet, de ebben az esetben is tudunk szélsőségeket produkálni. Az elkényelmesedett, kiszolgáltatott világban gyakorlatilag alig kell valamiért is erőfeszítést tenni. Az izmoknak pedig ez az egyik feladata. Megfeszülni és mozgást indítani. A sok elektromos kütyü, autózgatás, a napi 8-10 óra üldögélés nem tesz jót a mozgás szervrendszernek és mivel minden más szervünk is kapcsolatban áll vele, ezáltal azok működése is blokkolódik. Nemcsak a kondíció fenntartása fontos, hanem a csontok megőrzése, a hormonrendszer-idegrendszer támogatása is. Az izmok bizonyos helyen túlfeszülnek, akár krónikusan is, mások renyhévé válnak. Ehhez kapcsolódnak később a keringési, emésztési problémák, amiket nem lehet csak gyógyszeresen megjavítani.
A másik hiba a túlerőltetés. Itt nem csak a sportolók, hanem a nehéz fizikai, vagy az egyoldalú munkát végzők is jelentősen érintettek. A vázrendszernek és az izmoknak pihenésre és regenerálódásra is szükségük van. Legnehezebb mégis eldönteni, mikor, mennyit és hogyan mozogjunk. Még ennél is nehezebb a szokásainkat átalakítani annak érdekében, hogy mindennap mozogjunk valamilyen formában, legyen az egy jó séta, vagy kocogás, de a szabad levegőn végzett kerti munkák is kellőképpen átmozgatnak minket.
Az időnk a legkevesebb. Azt gondoljuk, ha hetente kétszer jól lefárasztjuk magunkat, az elégséges a szervezet számára. A semminél több, de a szervezetnek harmóniára van szüksége, amit minden nap biztosítanunk kellene. Itt jön be a kevesebb, több irányzat, mert inkább naponta mozogjunk, mint egyszerre erőltessük meg a szervezetet és utána napokig regenerálódjunk. Az arányok megtartására helyezzük a fókuszt.
Az életkor és az aktuális állapot nagy mértékben befolyásolja a kívánt napi mozgás mennyiségét. A jó egészségi állapot megőrzéséhez fontos a rugalmasság fejlesztése, melyhez a nyújtó gyakorlatok adják az alapot. E mellett szükséges még intenzív, aerob edzéseket is végezni, hetente több alkalommal, ami jó állóképességet biztosít. Nem utolsó sorban az izomerő fejlesztésére is hangsúlyt kell fektetnünk. E tekintetben elég változatosan építhetjük föl a heti mozgástervünket, mert nem kell minden nap ugyanazt a formát végeznünk a tudatos életvitel eléréséhez.
Az egészséges élet fontos eleme az alvás és ébrenlét, a pihenés és a terhelés egyensúlya. Életkortól függően változik a szervezet igényelt alvás ideje. Ha valamelyik irányba elbillen az az ideg- és a hormonrendszer beállításának változtatását vonja maga után. Számos tényező befolyásolja az alvásunk minőségét és mennyiségét.
A külső tényezők közzé soroljuk a világosság-sötétség arányát, a táplálkozást, társas kapcsolatainkat, stresszt és a testmozgást is. A hipotalamuszban található egy olyan idegsejt csoport, amely a belső és külső tényezőket összehangolja. Ebben kulcsszerepet játszik a melatonin nevű hormon, melynek fokozása vagy csökkentése felel az alvási ciklus beállításáért. Éjszaka sötét van és ennek hatására a melatonin szintje emelkedni fog, jelzés a szervezetnek, hogy itt az idő az alvásra, ami által a szervezet kipiheni magát és így felkészül a másnapra. Álmatlanságban szenvedő embereknél alacsony ennek a hormonnak a szintje, ami kimerüléshez vezethet.
A mindennapjainkban folyamatosan jelenlévő stressz, rossz táplálkozási szokások nem éppen kedvezően befolyásolják élettani ciklusainkat. Ezáltal a hormonrendszer működése is megborul, ami számos egészségügyi probléma kialakulásához vezet.
A három műszakban dolgozók és a több órás időeltolódás hatása szintén kedvezőtlenül befolyásolja a ritmust, mivel teljesen összezavarodik a szervezet, rossz közérzet, fáradtság, kimerültség lesz úrrá rajtunk a nyugodt alvás hiány miatt.
A legfontosabb, hogy egy kiegyensúlyozott napirendet tudjunk tartani a hétköznapokban. Célszerű legkésőbb este 10 óra körül nyugovóra térni, mert ekkor kezd a melatonin termelés felfutó szakaszba kerülni és 6-7 óra körül ébredni, amikor is már a kortizol veszi át az irányítást.
Az elektromos berendezések óriási segítséget nyújtanak mindennapjainkban, azonban mind mindennek itt is az éremnek két oldala van. Azon túl, hogy elkényelmesítik életünket, bizonyos típusaik akár függőségbe is taszítanak minket, emellett minden egyes elektromos készülék elektromágneses sugárzás néven ismert hullámokat bocsájt ki magából, ami nem éppen kedvez egészségünknek.
Az elektromágneses sugárzás valamely helyből (forrásból) tetszőleges irányba közvetítőközeg nélkül terjedő energiaáram; egymásra merőleges oszcilláló elektromos és mágneses teret hoz létre, s a térben hullám formájában vákuumban fénysebességgel terjed, energiát és impulzust szállítva (Wikipédia).
Amennyiben a természetes működésünket vesszük alapul, az élő szervezet sejtjeit is elektromágneses hullámok működtetik. A természetben jelen lévő 0.1 – 100 Hz frekvenciasávba eső elektromágneses hullámok, szabályozzák a testben végbemenő biokémiai folyamatokat. Ezzel normál esetben nincs is gond, hiszen a természetes egyensúly része. A gond ott kezdődik, amikor már a mesterséges eszközök által kibocsájtott nagy mértékű sugárzásnak akaratunktól függetlenül is ki vagyunk téve. Ennek már semmi köze az egyensúlyi állapothoz és szépen el is kezdi kibillenteni azt.
Úgy ül ránk, mint a levegő szennyezéshez kapcsolódó szmog, csak ebben az esetben elektroszmogról beszélünk. Az emberi szervezetet érő mesterségesen létrehozott elektromágneses sugárzás, vagy mágneses, és rádiófrekvenciás sugárzások okozta terhelések sorolandók ide.
Az előzőekben felsoroltak csak néhány sarokpont a minket ért, vagy mi általunk generált hatások tárházából. Az mindenképpen megállapítható, hogy cél egy középutas egyensúly biztosítása minden tekintetben. A szélsőségek, túlzások és hiányok akár nagy mértékű kisiklásokat is képesek a szervezetben indukálni, amit már a későbbiekben sokkal nehezebb irányba tenni, mint eleve megfontoltan és tudatosan élni.
A tartalom továbbolvasásához kattintson a gombokra!
Minden terápiám alapja az állapotfelmérés, amikor megnézem, hogyan segíthetek, és személyre szabott terápiás program születik.
A vizsgálat után egy hatásos relaxáló kezelést kapsz, ami után jobban érzed magad, könnyebbnek, energikusabbnak. Már az állapotfelmérés során igyekszem, hogy megerősödő tudattal, optimista élményekkel éld meg a velem való megismerkedést.
Mire végzek a vizsgálattal, tudni fogod milyen kezelési programmal, időpontokkal várlak legközelebb. De nincs elkötelezettség.
A döntést Te hozod meg!
A vizsgálat fájdalommentes, nincs szándékomban fájdalmat okozni Neked. Amennyiben mégis kellemetlen érzéseid vannak, kérd vissza a vizsgálat díját!
Az elhangzó tanácsok, javaslatok szakmai alapokon, bizonyított eljárásokon alapulnak. Ha mégis kétségeid vannak, kérd vissza a vizsgálat díját!
A vizsgálat megnyugtató eredménnyel, optimista érzésekkel kell, hogy záródjon. Ha mégsem így érzed, kérd vissza a vizsgálat díját!
„A kezelés után új embernek érzem magam, mintha feltöltődtem volna energiával. Nagyon hálás vagyok, mindenkinek csak ajánlani tudom!”
„Minden kezelés után azt éreztem, hogy kinyílt a tekintetem. Sokkal tisztábban láttam, és eltűnt a feszültség belőlem. Anikó végtelenül kedves, empatikus, és a kezeléseit mindenkinek ajánlom.”
„A csodás élmény mellett a testre és lélekre gyakorolt hatás meggyőző volt. Egyértelműen javulás állt be a kezelt területeken, egy globális, egész testre pozitívan ható kezelésben volt részem.”
„Éreztem a kezelés alatt, hogy a hetek során felgyűlt feszültség oldódik, a pörgős énem ellazul, megpihen, a fejfájásom elillan. A mai napig várom azokat a napokat, amikor Anikóval találkozom.”
Az alábbi űrlap segítségével bátran jelentkezhetsz állapotfelmérésre. Jelöld meg, neked milyen időpont lenne megfelelő! Nem ígérhetem, hogy az általad megjelölt időpont éppen szabad nálam, de ha mégis, akkor visszaigazolom. Alternatívaként pedig közeli időpontokat ajánlok számodra! – Dr. Détári Anikó
Jelen oldal üzemeltetője a jogvédett tartalmakat, ezen belül, de nem kizárólagosan a Bowen® és a Bowtech® logót a BTAA és BTAE, illetve ezen szervezetek magyarországi képviselőjének engedélyével használja.